3ο Βραβείο στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικού Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος «Η εγκατάσταση προσφύγων στην Ελλάδα μετά την Μικρασιατική Καταστροφή (1922)»

Ο μαθητής Χ. Σακελλαρίδης (Γ΄ Λυκείου) απέσπασε το 3ο βραβείο στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικού Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα: «Η εγκατάσταση προσφύγων στην Ελλάδα μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922)», που προκήρυξε το Εθνικό ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Βενιζέλος» για το σχολικό έτος 2023 -2024.

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν στους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης των Γενικών Λυκείων (Δημόσιων και Ιδιωτικών) της χώρας και των ελληνικών σχολείων της Ομογένειας, οι οποίοι καλούνταν να συντάξουν ένα δοκίμιο με θέμα την υποδοχή και αποκατάσταση των προσφύγων του 1922.

Στον μαθητή θα απονεμηθεί το βραβείο και το χρηματικό ποσό των 600 ευρώ σε ειδική τελετή, η οποία θα πραγματοποιηθεί στα Χανιά το Σάββατο, 30 Μαρτίου του 2024, μήνα θανάτου του Ελευθερίου Βενιζέλου (παραμονή του πολιτικού του μνημόσυνου).