Διάκριση Μαθητών Λυκείου στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Alan Turing»

Μαθητές και μαθήτριες της Β΄Λυκείου συμμετείχαν και φέτος στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Μαθηματικής Σκέψης και Υπολογιστικής Λογικής «Alan Turing» και κατέκτησαν την 1η, 2η και 3η θέση στην ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας και πέρασαν στην Τελική Φάση, που θα διεξαχθεί στην Πάτρα, το Σάββατο, 13 Απριλίου.

Πιο συγκεκριμένα, ανάμεσα σε1788 μαθητές που συμμετείχαν από 515 σχολεία οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων πέτυχαν την υψηλότερη επίδοση και θα διεκδικήσουν  πανελλήνια διάκριση στην Τελική Φάση του διαγωνισμού.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες που διακρίθηκαν είναι:

1η θέση: Μ. - Μ. Σενέκη, Χ. - Τ. Σενέκης, Τ. Κωνσταντινίδης με την ομάδα: 02_Mandoulides Schools συγκεντρώνοντας 7210 βαθμούς.

2η θέση: Α. Καπλάνης, Δ. Ιγνατιάδης, Δ. Καραπάντσιος με την ομάδα: 03_Mandoulides Schools συγκεντρώνοντας 7000 βαθμούς.

3η θέση: Δ. Τούλης, Α. Καϊμάκης, Π. - Π. Νίκου με την ομάδα: 01_Mandoulides Schools, συγκεντρώνοντας 6750 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα 02_Mandoulides Schools συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία πανελλαδικά σύμφωνα με την τελική κατάταξη. Συγχαίρουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για την επιτυχία τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στην Τελική Φάση του διαγωνισμού.