13ο Ευρωπαϊκό Συνέδριο του Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών του Πανεπιστημίου του Yale - YMUN

Έντεκα μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου συμμετείχαν στο 13ο Ευρωπαϊκό Συνέδριο του Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών του Πανεπιστημίου του Yale. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε από την Παρασκευή, 15 Μαρτίου έως και την Κυριακή, 17 Μαρτίου στο Radisson Hotel στις Βρυξέλλες και προσομοίωσε τις εργασίες των Ηνωμένων Εθνών. Οι μαθητές εκπροσώπησαν τις χώρες της Βενεζουέλας, του Βιετνάμ, των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, του Λουξεμβούργου, της Μοζαμβίκης, της Ουκρανίας, της Σαουδικής Αραβίας, της Συρίας, της Ταϋλάνδης και των Φιλιππίνων και οι αντίστοιχες επιτροπές τους ανέλυσαν θέματα κοινωνικού, περιβαλλοντικού και πολιτικού περιεχομένου. Οι μαθήτριες Σ. Καλαμπούκας και Ε. Μακέδου (Γ΄ Γυμνασίου) απέσπασαν εύφημη μνεία για την εξαιρετική τους παρουσία και συμβολή στα θέματα που συζητήθηκαν στις επιτροπές τους. Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού ταξιδιού στις Βρυξέλλες, οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, το Atomium, το mini-Europe, και περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο των Βρυξελλών και της Γάνδης.

Συλλογή φωτογραφιών