Οι Οργανούληδες μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ και της ΣΤ’ Δημοτικού

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ και της ΣΤ΄ Δημοτικού με τη διαδικτυακή συμμετοχή τους στο πρόγραμμα « Οργανούληδες».

Πρόκειται για ένα έξυπνα σχεδιασμένο πρόγραμμα, που φέρει την υπογραφή σημαντικών λειτουργών της υγείας από τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων και το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό κέντρο, ένα πρόγραμμα κατάλληλα προσαρμοσμένο στην ηλικιακή ωριμότητα των παιδιών του Δημοτικού Σχολείου.

Η διαδικτυακή μας συνάντηση επικεντρώθηκε θεματικά στην υγιεινή διατροφή και την αξία της δωρεάς οργάνων του ανθρώπινου σώματος. Τα παιδιά απόλαυσαν το «ταξίδι» στο ανθρώπινο σώμα και φάνηκε να ευαισθητοποιούνται γύρω από θέματα σωστής διατροφής, η οποία αποτελεί βασική προϋπόθεση για την αρμονική ανάπτυξη του σώματος και την ευζωία κάθε ανθρώπου.