Ένα πιάτο γεμάτο … Ελλάδα!

Λίγες μέρες πριν από το Πάσχα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ Δημοτικού έστρωσαν το δικό τους τραπέζι στην αυλή του Δημοτικού Σχολείου. Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Πατρίδα μου χιλιόμορφη στο πέρασμα των χρόνων», αφού μίλησαν για την περίοδο της Σαρακοστής και τα έθιμά της και ενημερώθηκαν για τις ιδιαίτερες διατροφικές συνήθειες που ορίζει η παράδοση του τόπου μας για τις ημέρες αυτές, ετοίμασαν ένα τραπέζι γεμάτο με νηστίσιμες λιχουδιές και εδέσματα. Καλεσμένοι στο τραπέζι αυτό ήταν όλοι, δάσκαλοι και μαθητές, οι οποίοι φάνηκε να το απολαμβάνουν ιδιαίτερα, αναγνωρίζοντας τη νοστιμιά αλλά και τη θρεπτική αξία των νηστίσιμων εδεσμάτων, οι ρίζες των οποίων χάνονται στα βάθη των αιώνων.

Συλλογή φωτογραφιών