Η Περιβαλλοντική Ομάδα του Γυμνασίου στο Γραφείο Περιβάλλοντος του ΠΑΜΑΚ

Την Τρίτη, 23 Απριλίου η Περιβαλλοντική Ομάδα του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΠΑΜΑΚ. Πιο συγκεκριμένα, συναντήθηκε με τον κ. Περικλή Χατζηνάκο, Υπεύθυνο του Γραφείου Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου, το οποίο είναι διάσημο για τις πρακτικές ανακύκλωσης που εφαρμόζει. Έτσι ο κ. Χατζηνάκος εξήγησε στους μαθητές μας τις ανάγκες της ανακύκλωσης, τα πρακτικά προβλήματα που προκύπτουν κατά την εφαρμογή της, τα είδη των ανακυκλώσιμων υλικών, καθώς και τους τρόπους με τους οποίους πραγματοποιείται η ανακύκλωση στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο. Ακολούθησε μία ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική συζήτηση επί του θέματος, παράλληλα με την ξενάγηση των μαθητών μας στους χώρους του ΠΑΜΑΚ, ειδικά σε εκείνους όπου συλλέγονται τα ανακυκλώσιμα υλικά.