Βράβευση διακριθέντων μαθητών/ριών Γυμνασίου - Λυκείου στους Διαγωνισμούς «Θαλής - Ευκλείδης» και Δημοτικού στον Διαγωνισμό «Ο μικρός Ευκλείδης»

Μαθητές και μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων που διακρίθηκαν στους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς «Θαλής» και «Ευκλείδης» κατά το σχολικό έτος 2023 - 2024 και στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο μικρός Ευκλείδης» κατά το σχολικό έτος 2022 - 2023, βραβεύτηκαν από το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ).

Η βράβευση των μαθητών και των μαθητριών που διακρίθηκαν στους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς «Θαλής» και «Ευκλείδης» κατά το σχολικό έτος 2023 - 2024 έγινε την Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024.

Β΄ Γυμνασίου

1ο βραβείο: Ε. Γιουβανόπουλος (μαθητής Α΄ Γυμνασίου), Β. Δελής,
Ρ. Μαρούλας, Β. Μπεκιάρης, Ο. - Κ. Παπαβέντσης (μαθητής Ε΄ Δημοτικού), Ε. Σικαλίδου, Α. Σκλάβου, Ο. Χασιώτης

2ο βραβείο: Γ. Δελής, Σ. Μαυρίδου, Λ. - Α. Ντονάτι, Ι. Στεφάνου

3ο βραβείο: Μ. - Κ. Σκόδρας

Γ΄ Γυμνασίου

2ο βραβείο: Ε. Βασιλείου - Αυγουστόγλου

3ο βραβείο: Ο. Βασσάρας, Α. Γκόλνα, Π. Στέφος, Μ. - Ε. Τσιοπούλου

Έπαινος: Ζ. Ακριβοπούλου, Χ. Παντελακάκης

Α΄ Λυκείου

1ο βραβείο: Ι. Ζάχου, Λ. Καραγεωργίου, Θ. Παπαγιωτόπουλος

3ο βραβείο: Β. Κόλτση

Έπαινος: Χ. Γκρίτσιος, Θ. Θώμος

Β΄ Λυκείου

1ο βραβείο: Τ. Κωνσταντινίδης, Π. - Π. Νίκου

2ο βραβείο: Δ. Ιγνατιάδης

3ο βραβείο: Α. Καϊμάκης, Ε. Κωνσταντινίδου, Δ. Τούλης

Έπαινος: Λ. Γκανάτσα, Ν. Μπόσκος

Η βράβευση των μαθητών και των μαθητριών της Ε΄ Δημοτικού που διακρίθηκαν στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο μικρός Ευκλείδης» κατά το σχολικό έτος 2022 - 2023 έγινε το Σάββατο, 20 Απριλίου 2024.

1o βραβείο: Ι. Μάτσος

2o βραβείο: Ν. Θεοδωρίδου, Τ. Κακλαμάνου, Δ. Πιτσέγκος, Χ. Στεργιόπουλος,
Β. Χονδροδήμος

Έπαινος: Α. Καλογιάννη, Κ. Κισκινίδης, Α. Μπακαΐμης, Α. - Α. Παπαδόπουλος,
Χ. - Ε. Παπαδοπούλου

Η βράβευση των μαθητών και των μαθητριών της ΣΤ΄ Δημοτικού που διακρίθηκαν στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο μικρός Ευκλείδης» κατά το σχολικό έτος 2022 - 2023 έγινε την Κυριακή, 21 Απριλίου 2024.

1ο βραβείο: Ε. Γιουβανόπουλος, Θ. Γίτσα, Ε. Γκόλνα, Ε. Κάρκου,
Α. - Κ. Μασκαλίδης, Ο. - Κ. Παπαβέντσης (μαθητής Δ΄ Δημοτικού), Σ. Τσούλφα

2ο βραβείο: Δ. Καρυπίδου, Ε. Λασκαρίδη, Κ. Στασινόπουλος,
Γ. - Ζ. Χαλβατζόγλου, Γ. Χαλκείδης

3o βραβείο: Κ. Σπανός, Α. Τζήμκα

Έπαινος: Ν. Γκουδέλης, Α. Γκριλή, Ε. Καραγιάννη, Σ. Κουλτούκης, Ν. Λυσίτσας, Α. Νικάκη, Β. Σκουλαρίδης

Επιπλέον, με Έπαινο διακρίθηκε και η μαθήτρια Α. - Ε. Τσέτση, η οποία φοιτά τη σχολική χρονιά 2023 - 2024 στην Α΄ Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων.

Όλες οι βραβεύσεις έγιναν στο πλαίσιο της 14ης Διεθνούς Μαθηματικής Εβδομάδας που διοργανώθηκε από την Πέμπτη, 18 Απριλίου έως την Κυριακή, 21 Απριλίου 2024 από το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος (ΔΙ.ΠΑ.Ε) στη Θέρμη.