Συμμετοχή στον Τελικό Διαγωνισμό Εικονικών Επιχειρήσεων (ΣΕΝ)

Ομάδα μαθητών της Α’ Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων απέσπασε τον «Έπαινο Πολιτιστικής Προσφοράς», στο πλαίσιο του προγράμματος «Εικονική Επιχείρηση», που διοργανώθηκε από το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων (ΣΕΝ) στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos (Θεσσαλονίκη). Οι μαθητές συμμετείχαν σε μαθητική εμπορική έκθεση, όπου παρουσίασαν το καινοτόμο προϊόν τους «Hermes pod». Πρόκειται για μια ιστοσελίδα - εφαρμογή μέσω της οποίας μπορεί ο χρήστης να ξεναγηθεί σε μουσεία και άλλα σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος, χρησιμοποιώντας το smartphone του.

Η εικονική επιχείρηση «Hermes Pod» που δημιούργησαν οι μαθητές προκρίθηκε στην τελική φάση του Πανελλήνιου διαγωνισμού για την ανάδειξη της καλύτερης εικονικής επιχείρησης που θα γίνει στην Αθήνα στις 25 Ιουνίου. Την ομάδα που συγκρότησε την εικονική επιχείρηση αποτελούν οι μαθητές: Γ. Βενιζέλος, Ι. Γηρούσης, Χ. Γκαντσινικούδη, Α. - Σ. Δημητρίου, Σ. Ζαφειριάδης, Γ. Ζευγαρίδου, Θ. Ζηκούλη, Μ. Κατσόγιαννη, Ρ. Κετσετσίδης και Μ. Τζιάλλας.