Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Την Πέμπτη, 06 Νοεμβρίου 2014 οι μαθητές Γυμνασίου παρακολούθησαν στο Πολιτιστικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων το πρόγραμμα «Δράσεις Περιβαλλοντικών Ομάδων Γυμνασίου» στο πλαίσιο της Εβδομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, ενός θεσμού που έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων κατά το διδακτικό έτος 2012 - 2013.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για το περιεχόμενο, τις πτυχές και τους σκοπούς των περιβαλλοντικών προγραμμάτων που έχουν πραγματοποιηθεί τα δύο τελευταία διδακτικά έτη και τις επικείμενες περιβαλλοντικές εξορμήσεις και δραστηριότητες. Στη συνέχεια ενημερώθηκαν για τη συμμετοχή του Σχολείου στο θεματικό δίκτυο «Οικολογικά Σχολεία», που λειτουργεί υπό την εποπτεία της Ελληνικής Εταιρείας Προστασίας της Φύσης, και τις συνεχείς βραβεύσεις των Εκπαιδευτηρίων με τη σημαία των Οικολογικών Σχολείων τα έτη 2007, 2011 και 2014.