Μοντέλο Ευρωπαϊκής Διακυβέρνησης του Πανεπιστημίου Yale (YMGE)

Δεκατρείς μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου συμμετείχαν στο 4ο Συνέδριο Ευρωπαϊκής Διακυβέρνησης που διοργανώνει το πανεπιστήμιο του Yale στη Βουδαπέστη. Το συνέδριο προσομοιάζει τις εργασίες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του ΝΑΤΟ και των κοινοβουλίων πολλών Ευρωπαϊκών χωρών. Το Θέμα της φετινής διοργάνωσης ήταν η ενεργειακή κρίση (Tapped Out: The Growing Energy Crisis) και οι διοργανωτές μέσα από πιθανά σενάρια κρίσεων που περιελάμβαναν τρομοκρατικές ενέργειες και έντονες αντιπαραθέσεις χωρών ενέπλεξαν τους συμμετέχοντες σε έναν κύκλο διπλωματικών διαπραγματεύσεων με σκοπό την επίλυση των προβλημάτων.

Στο συνέδριο συμμετείχαν σχολεία από την Ευρώπη και την Αμερική και ο αριθμός των μαθητών ξεπέρασε τους 300. Στο περιθώριο των εργασιών οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων ξεναγήθηκαν στην πόλη, επισκέφτηκαν το Κοινοβούλιο και χώρους πολιτιστικού ενδιαφέροντος. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους συμμετείχαν σε τηλεδιάσκεψη με τον κ. Andrew Machirant, σύμβουλο σε θέματα ενέργειας της σουηδικής Κυβέρνησης και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.