Παρουσιάσεις Project (Case Studies)

Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου παρουσίασαν τις εργασίες που εκπόνησαν για το Α΄ Τετράμηνο στο πλαίσιο του μαθήματος των Ερευνητικών Εργασιών. Είναι αξιοσημείωτο ότι οι εργασίες πραγματοποιήθηκαν με τη μεθοδολογία των Case Studies. Τα Case Studies είναι αληθινές ή αληθοφανείς ιστορίες που περιέχουν ένα επιστημονικό δίλημμα, πολλές φορές με οικονομικές ή ηθικές προεκτάσεις. Οι μαθητές καλούνται να αποφασίσουν μόνοι τους για το ποια θα είναι η λύση, την οποία και πρέπει να υποστηρίξουν. Έτσι μέσω αυτής της διαδικασίας αποκτούν νέες γνώσεις, κυρίως στις θετικές επιστήμες, εξασκούνται στην εφαρμογή τους αλλά και στη λήψη αποφάσεων απέναντι σε πραγματικά προβλήματα.

Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν ήταν:

«Μπορούν τα Κινητά Τηλέφωνα να Προκαλέσουν Καρκίνο;»
Μαθητές: Χ. Αηδονίδου, Μ. Ντικούδη, Α. Παμπόρη, Α. Χουάνγκ
Επιβλέπων καθηγητής: κ. Νταουντάκης Ιωάννης

«Βενζινοκίνητο, Υβριδικό ή Ηλεκτροκίνητο;»
Μαθητές: Χ. Ιωαννίδης, Π. Λούγκας, Γ. Μιχελακάκης, Σ. Παπαδόπουλος
Επιβλέπων καθηγητής: κ. Κατσικαρίδης Θωμάς

«Συνθετικά Καύσιμα»
Μαθητές: Χ. Ευθυμιάδης, Ι. Καραδανάς, Θ. Χάρης