20ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας & Διαστημικής

Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, συνεχίζοντας την παράδοση στις διακρίσεις σε διαγωνισμούς Αστρονομίας και Διαστημικής, κατέκτησαν για μία ακόμα φορά ...την κορυφή! Το Σάββατο, 14 Μαρτίου 2015, οι μαθητές μας πήραν μέρος στην τελική φάση του 20ού Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας «ΙΠΠΑΡΧΟΣ», στον οποίο συμμετείχαν μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων από όλη την Ελλάδα. Στον διαγωνισμό για τα Γυμνάσια ο μαθητής της Γ’ Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων μας, Ρ. Τσιάμης, κατέλαβε την πρώτη θέση, ενώ στον αντίστοιχο διαγωνισμό για τα Λύκεια ο μαθητής της Β’ Λυκείου, Γ. Παπαχατζάκης, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και ταυτόχρονα τη δυνατότητα να φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις της NASA , στο Huntsville της Alabama των Η.Π.Α. για διάστημα επτά ημερών τον ερχόμενο Ιούλιο. Επιπλέον ο μαθητής της Β’ Λυκείου θα διεκδικήσει μία θέση για τη συγκρότηση της Εθνικής Ομάδας Αστρονομία ς μέσω της συμμετοχής του στην Δ’ φάση του Διαγωνισμού «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ», που θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο του Οικονομικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στον Βόλο, στις 04 - 05 Απριλίου 2015. Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για τις σπουδαίες διακρίσεις τους.