Παρουσίαση του Μυθιστορήματος «Ιμαρέτ, οι δύο Φίλοι και ο Παππούς Ισμαήλ»

Στο βιβλιοπωλείο Ιανός έγινε η παρουσίαση του μυθιστορήματος του Γιάννη Καλπούζου «Ιμαρέτ, Οι δυο φίλοι και ο παππούς Ισμαήλ». Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από 5 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων (Κ. Αθανασόπουλος, Δ. Γιαννουλίδου, Σ. Διγκτσή, Ι. Λιάκου, Α. Φωκά), οι οποίοι υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους μελέτησαν το βιβλίο και συμμετείχαν στην παρουσίασή του διατυπώνοντας τα καίρια ερωτήματά τους σχετικά με τα ερεθίσματα, τις λογοτεχνικές επιλογές αλλά και τις απόψεις του συγγραφέα σχετικά με θέματα της επικαιρότητας που απασχολούν τους εφήβους. Σε μια εποχή που βρίθει από φαινόμενα φανατισμού, μισαλλοδοξίας και τρομοκρατίας οι μαθητές είχαν την ευκαιρία, μέσα από την προσπάθεια του Γιάννη Καλπούζου να γεφυρώσει «χάσματα» πολιτισμών και νοοτροπιών, να συνειδητοποιήσουν την αξία της ανεκτικότητας και της συμφιλίωσης με το διαφορετικό, εστιάζοντας περισσότερο σε όσα τους ενώνουν παρά σε όσα τους χωρίζουν από αλλοεθνείς ή αλλόθρησκους συνομηλίκους τους.