Διακρίσεις στον Διαγωνισμό AMC 8 της Αμερικανικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΜΑΑ)

Τα Εκπαιδευτήρια συμμετείχαν φέτος για πέμπτη χρονιά στον διαγωνισμό AMC 8 της Αμερικάνικης Μαθηματικής Εταιρείας (ΜΑΑ), ο οποίος διεξήχθη στα Εκπαιδευτήρια την Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2015. Νικητές του διαγωνισμού αναδείχτηκαν οι μαθητές Ι. Δημουλιός (Α΄ Γυμνασίου) και Σ. Μάστορης (Β΄ Γυμνασίου). Την πρώτη θέση κατέλαβαν οι μαθητές Ι. Δημουλιός (Α΄ Γυμνασίου) και Σ. Μάστορης (Β΄ Γυμνασίου), τη δεύτερη θέση οι μαθητές Θ. Τζέλλος (Β΄ Γυμνασίου), Κ. Αθανασιάδης (Α΄ Γυμνασίου), Γ. Μπρουζιώτης (Α΄ Γυμνασίου), Δ. Κουνδουράς (Α΄ Γυμνασίου), Χ. Καραφυλλιά (Α΄ Γυμνασίου) και Μ. Τριανταφυλλίδης (Α΄ Γυμνασίου) και την τρίτη θέση οι μαθητές Α. Αρχίπωβα (Β΄ Γυμνασίου), A. Χαριζώνα (Α΄ Γυμνασίου), Κ. Μαρκόπουλος (Α΄ Γυμνασίου). Στους διαγωνισμούς αυτούς συμμετέχουν σχολεία από όλον τον κόσμο, σχολεία από την Ελλάδα και ένα μόνο από τη Θεσσαλονίκη, τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη.