Εξόρμηση στο ΝΟΗΣΙΣ: Αντικαπνιστική Ενημέρωση

Οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μαθαίνω να μην Καπνίζω», που διεξήχθη σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο Κέντρο ΝΟΗΣΙΣ (Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας) στη Θέρμη. Αυτό πραγματοποιείται στο πλαίσιο του ευρύτερου προγράμματος HEART II - Η αλήθεια για το κάπνισμα, που εφαρμόζει το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών (ΙΙΒΕΑΑ), σε συνεργασία με το Κέντρο Έρευνας Καπνίσματος και Καρκίνου του Πνεύμονα της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας. Το πρόγραμμα έχει ως στόχο την πρόληψη κατά του καπνίσματος και την προαγωγή της υγείας των μαθητών μέσα από την ενεργητική και βιωματική μάθηση. Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για το κάπνισμα ως συνήθεια, τους μηχανισμούς με τους οποίους προωθείται, τις βλάβες που προκαλεί και τους τρόπους πρόληψης ή απεξάρτησης από αυτό, αλλά και να θέσουν ερωτήσεις ή και να εκφράσουν τη γνώμη τους σχετικά.