«Μιλάμε για μας»: Συνάντηση με Μέλη της Σχολής Τυφλών

Με κεντρικό μήνυμα το «Τίποτε δεν μας χαρίζεται στη ζωή! Τα πάντα κατακτούνται με θάρρος και προσπάθεια!» οι μαθητές των τριών μεγαλύτερων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου αντάλλαξαν απόψεις και ενημερώθηκαν από μέλη της Σχολής Τυφλών Θεσσαλονίκης σε εκδήλωση που έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος «Μιλάμε για Μας». Η καθημερινότητα και ο αγώνας των ατόμων με προβλήματα όρασης ήταν το βασικό θέμα της συνάντησης, μιας συνάντησης που συγκίνησε και ευαισθητοποίησε τα παιδιά, ενώ συγχρόνως προσπάθησε να τα προβληματίσει απέναντι στο διαφορετικό, κάνοντας σαφές ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι μεταξύ τους ανεξάρτητα από την ιδιαιτερότητά τους και πως η ζωή ανήκει μόνο σε αυτούς που μάχονται και προσπαθούν.

Εκδήλωσης