21ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας & Διαστημικής

Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, συνεχίζοντας την παράδοση στις διακρίσεις σε διαγωνισμούς Αστρονομίας και Διαστημικής, κατέκτησαν για μία ακόμα φορά την κορυφή! Οι μαθητές μας πήραν μέρος στην 3η και τελική φάση του 21ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας & Διαστημικής 2016 «ΙΠΠΑΡΧΟΣ», στον οποίο συμμετείχαν μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων από όλη την Ελλάδα.
Ο  μαθητής της Γ' Λυκείου, Γ. Παπαχατζάκης, κατέκτησε την πρώτη θέση και ο μαθητής της Α' Λυκείου, Ρ. Τσιάμης, κατέλαβε την τρίτη θέση και ταυτόχρονα τη δυνατότητα να φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις της NASA , στο Huntsville της Alabama των Η.Π.Α. για διάστημα επτά ημερών τον ερχόμενο Ιούλιο (ο Γ. Παπαχατζάκης φιλοξενήθηκε στη ΝΑSΑ το 2015). Και οι δύο μαθητές μπορούν να διαγωνιστούν στην 4η φάση του διαγωνισμού,  η οποία αφορά μόνο όσους  από τους δέκα πρώτους της 3ης φάσης επιθυμούν να στελεχώσουν την πενταμελή Εθνική Ολυμπιακή Ομάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στη 10η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας - Αστροφυσικής, που θα διεξαχθεί στην πόλη Bhubaneswar της Ινδίας από 9 έως 19 Δεκεμβρίου 2016.
Στον μαθητή  Ό. - Θ. Τζαμτζή της Β’ Λυκείου απονεμήθηκε τιμητικός έπαινος.
Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για τις σπουδαίες διακρίσεις τους.