Mandoulides Computer Epathlon & Hackathlon

Ένα επάγγελμα του μέλλοντος - αυτό του Mobile Applications Developer - είχαν την ευκαιρία να ασκήσουν όσοι και όσες συμμετείχαν στο δεύτερο Mandoulides Computer Epathlon & Hackathlon το Σάββατο, 21 Μαΐου. Οι μαθητές εργάστηκαν σαν πραγματικοί developers και πειραματιζόμενοι με το προγραμματιστικό περιβάλλον MIT App Inventor 2, δημιούργησαν τις δικές τους εφαρμογές για κινητές Android συσκευές. Ιδιαίτερα εντυπωσιακός ήταν για τα παιδιά και ο προγραμματισμός ενός αυτοκινήτου. Με τη βοήθεια μιας πλακέτας και του γνωστού προγραμματιστικού περιβάλλοντος Scratch, έφτιαξαν το δικό τους τηλεκατευθυνόμενο. Στη συνέχεια, η σκυτάλη πέρασε στον καθιερωμένο θεσμό του Hackathlon, όπου οι μαθητές ταξίδεψαν στον κόσμο της κρυπτογραφίας μέσα από ένα παιχνίδι επίλυσης γρίφων. Στο τέλος, όλοι μαζί ανανεώσαμε το ραντεβού μας για το Mandoulides Computer Epathlon & Hackathlon Camp που θα πραγματοποιηθεί στις 29 και 30 Αυγούστου.