Συνάντηση των Ολυμπιονικών με τον Aρχηγό της Aξιωματικής Aντιπολίτευσης

Στο πλαίσιο της επίσκεψής του στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης κ. Κυριάκος Μητσοτάκης γευμάτισε με τους μαθητές που διακρίθηκαν στην 58η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα: τον Β. Γεωργιάδη, απόφοιτο των Εκπαιδευτηρίων και πρωτοετή φοιτητή του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του ΑΠΘ, που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και τον Ρ. Τσιάμη, μαθητή της Γ' Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων, ο οποίος κέρδισε το αργυρό μετάλλιο και επιπλέον κατέκτησε την πρώτη θέση στην τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας - Διαστημικής και θα συμμετάσχει τον Νοέμβριο, στην 11η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας - Αστροφυσικής, που θα πραγματοποιηθεί στην Ταϊλάνδη.

Στο γεύμα προσκλήθηκαν και δύο φοιτήτριες της Αρχιτεκτονικής του ΑΠΘ, οι οποίες πήραν μέρος σε παγκόσμιο διαγωνισμό αρχιτεκτονικής και σχεδιασμού και απέσπασαν ένα από τα πρώτα βραβεία. Ο κ. Κυριάκος Μητσοτάκης τους συνεχάρη θερμά και μαζί τους συζήτησε, τους στόχους τους και τα όνειρά τους για το μέλλον.