1η, 2η και 3η θέση στους διαγωνισμούς της Αμερικάνικης Μαθηματικής Εταιρείας

AMC12_&_ΑΜC10_2018_Maths_Vravia

Την Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2018 τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη συμμετείχαν στους Διαγωνισμούς AMC 10Β και AMC 12Β της Αμερικάνικης Μαθηματικής Εταιρείας (MAA). Στον διαγωνισμό AMC 10Β έλαβαν μέρος 21 μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου και στον διαγωνισμό AMC 12Β 5 μαθητές της Β΄ Λυκείου και Γ΄ Λυκείου. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν σε 25 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής σε διάρκεια 75 λεπτών.

Στον διαγωνισμό AMC 10Β κατέλαβαν:

1η  θέση Σ. Μάστορης (Α΄ Λυκείου)
2η  θέση Ο. Δαδούδη (Α΄ Λυκείου)
3η  θέση Κ. Μαρκόπουλος (Γ΄ Γυμνασίου)

Στον διαγωνισμό AMC 12Β κατέλαβαν:

1η θέση Ο. Πλοιαρίδης (Β΄ Λυκείου)
2η θέση Α.-Χρ. Σάββα (Β΄ Λυκείου)
3η θέση Κ. Κουτρούλης (Β΄ Λυκείου)

Ο μαθητής  Ο. Πλοιαρίδης προκρίθηκε στην επόμενη φάση του διαγωνισμού, American Invitational Mathematics Examination ΙΙ (AIME ΙΙ), που θα γίνει την Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2018 στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, διότι συγκέντρωσε βαθμολογία μεγαλύτερη των 100 βαθμών.

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη συμμετείχαν φέτος για έβδομη συνεχή χρονιά σε διαγωνισμό της MAA.