Συμμετοχή των Εκπαιδευτηρίων στο Συνέδριο «Μedia & Learning, Video in Higher Education Conference»

Hatzakis_Kountouras

Το πρότζεκτ των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη με τίτλο "Learning history" και υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Δ. Χατζάκη θα παρουσιαστεί στη διάρκεια του Συνεδρίου  Media & Learning, Video in Higher Education Conference στις 14-15 Ιουνίου 2018 στην πόλη Leuven του Βελγίου και θα διεκδικήσει, σε ειδική εκδήλωση, το φετινό βραβείο των MEDEA AWARDS.

Το πρότζεκτ αποτελεί τη μοναδική συμμετοχή σχολείου από την Ελλάδα, ενώ οι υπόλοιποι 5 φιναλίστ είναι ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Η αντίστοιχη περσινή ελληνική συμμετοχή στον τελικό ήταν από το κέντρο εκπαιδευτικών δράσεων και διαπολιτισμικής επικοινωνίας "Καρπό".

Οι φετινοί 6 φιναλίστ, όπως αναφέρονται από τους διοργανωτές, στις κατηγορίες User Generated & Professionally Produced video είναι:

• Learning History by Mandoulides Schools (Greece)
  • Mission Offi'Sim by Université de Lorraine (France)
  • On Being a Scientist by Leiden University (Netherlands)
  • Rethinking 'Us' & 'Them': Integration and Diversity in Europe by Migration Matters e.V. (Germany)
  • Risky Business by Ulster University (United Kingdom)
  • Suffrage Tales by the National Archives (United Kingdom)

Πηγή