Διακρίσεις μαθητών στην Α΄ Φάση του Διαγωνισμού EUSO

European Union Science Olympiad (EUSO)

Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ο. - K. Βλαχονάσιος, Ν. Κωνσταντινίδου και Β. Φραγκόπουλος (Β΄ Λυκείου) κατέκτησαν τη 2η θέση στην Α΄ Φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για τη συμμετοχή τους στη 17η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2019, ανάμεσα στα σχολεία του Ε.Κ.Φ.Ε. Τούμπας της πόλης μας. Πέρα από τη 2η θέση στη γενική κατάταξη οι μαθητές μας κατέλαβαν την 1η θέση στο μάθημα της Βιολογίας, τη 2η στο μάθημα της Φυσικής και την 3η στο μάθημα της Χημείας.

Ο Διαγωνισμός EUSO διεξάγεται μέσα από εργαστηριακές δοκιμασίες στη Βιολογία, Φυσική και Χημεία. Η Α΄ Φάση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 8 Δεκεμβρίου στο σχολικό συγκρότημα του Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου. Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν την Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου σε ειδική τελετή στην Κεντρική Βιβλιοθήκη του Δήμου Θεσσαλονίκης.

Η επόμενη φάση θα πραγματοποιηθεί για όλη τη Βόρεια Ελλάδα στις Σέρρες, στις 26 Ιανουαρίου 2019. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στην ομάδα μας!