8 μετάλλια στην 36η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης» 2019

8 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΗΝ 36η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» 2019

8 μετάλλια, 1 χρυσό, 4 αργυρά και 3 χάλκινα κατέκτησαν οι μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων στην τελική φάση «Αρχιμήδης» της 36ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ). Συγχαίρουμε τους 8 διακριθέντες μαθητές καθώς και τους 32 συμμαθητές τους που έφτασαν στον τελικό.

Διακρίσεις στην 36η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

1η Θέση - Χρυσό Μετάλλιο Κ. Κωνσταντινίδης Β΄ Γυμνασίου
2η Θέση - Αργυρό Μετάλλιο Α. Γιαννάκης Α΄ Γυμνασίου
                   Αργυρό Μετάλλιο Μ. Κωνσταντινίδου Γ΄ Γυμνασίου
                   Αργυρό Μετάλλιο Σ. Μάστορης Β ' Λυκείου
                   Αργυρό Μετάλλιο Ο. Πλοιαρίδης Γ΄ Λυκείου
3η Θέση - Χάλκινο Μετάλλιο Α. Καραβασίλη Γ΄ Γυμνασίου
                   Χάλκινο Μετάλλιο Π. Τζάρτζη Γ΄ Γυμνασίου
                   Χάλκινο Μετάλλιο Α - Χ . Σάββα Γ΄ Λυκείου

Συνολικές Διακρίσεις των τριών πρώτων Σχολείων:

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ 8 Διακρίσεις: 1 Χρυσό, 4 Αργυρά, 3 Χάλκινα
ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ 4 Διακρίσεις: 1 Χρυσό, 3 Χάλκινα
ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ 3 Διακρίσεις: 2 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Συγχαίρουμε τους 40 μαθητές που προκρίθηκαν στον τελικό:

Γυμνάσιο:
Ο. - Λ. Ανεμούλης, Α. Γιαννάκης, Μ. Γκανάτσα, Δ. Γκανάτσας, Ν. Γκουτζαμάνης, Γ. Ιακωβίδης, Α. Καραβασίλη, Α. Κολέττας, Ά. Κουμάνη, Κ. Κωνσταντινίδης, Ο. Κωνσταντινίδης, Τ. Κωνσταντινίδης, Μ. Κωνσταντινίδου, Β. Μπανάκα, Κ. Μπανάκα, Α. - Μ. Παμπόρη, Θ. Παπαβραμίδης, Αθ. Παπαδόπουλος, Αντ. Παπαδόπουλος, Α. Παπαδοπούλου, Σ. Παπαθανασίου, Μ. Ταμπού, Π. Τζάρτζη, Α. Τσιορβάς, Ρ. Τσιορβάς, Α. Φιλιππάς.

Λύκειο:
Χ. Αλβανός, Ά. Ανδρεάδη, Δ. Βασιλειάδης, Α. Γεωργιάδης, Ι. Δημουλιός, Χ. Καραφυλλιά, Κ. Κουτρούλης, Ρ. Λούμι, Σ. Μάστορης, Α. Παπαζίκος, Χ. Πηλιανίδης, Ο. Πλοιαρίδης, Α. - Χ. Σάββα, Π. Χαλιμούρδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Α΄ φάση «Θαλής» διακρίθηκαν 89 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, ενώ στη Β΄φάση «Ευκλείδης» 40 μαθητές.

Επιπλέον η μαθήτρια Ά - Χ.  Σάββα επιλέχθηκε και θα συμμετάσχει στην European Girls' Mathematical Olympiad, στο Κίεβο της Ουκρανίας από τις 7 έως τις 13 Απριλίου 2019.

Πηγή