Καλοκαιρινή γιορτή Παιδικού Σταθμού «S.O.S. Χάθηκε το καλοκαίρι!»

Στην Καλοκαιρινή γιορτή Παιδικού Σταθμού των εκπαιδευτηρίων οι μικροί μαθητές είναι συγκεντρωμένοι στην σκηνή

«Καλοκαίρι μου γλυκό, μού ‘χεις πάρει το μυαλό. Δεν μπορώ να κρατηθώ, θα φορέσω το μαγιό. Καπελάκι στα μαλλιά, κουβαδάκι και γυαλιά...»!

Αυτό το τραγούδι τραγουδούν όλοι οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη που ανυπομονούν να έρθει το καλοκαιράκι. Όμως, συνέβη κάτι περίεργο!

Χάθηκε το καλοκαίρι! Χάθηκε το καλοκαίρι; Μα, πώς έγινε αυτό; Μετά από ώριμη σκέψη και πολλές συζητήσεις τα παιδιά αποφάσισαν ότι πρέπει να κάνουν κάτι γι’ αυτό! Μεταμορφώθηκαν σε ναυτάκια, σε χταποδάκια και καβουράκια, σε θάλασσες και τζιτζίκια, σε νησιώτισσες και δημοσιογράφους και, τέλος, δημιούργησαν μία ομάδα αναζήτησης. Και όλα αυτά με έναν σκοπό! Να βρουν το καλοκαίρι και να
του πουν να γυρίσει πίσω.

Όλες οι δασκάλες και οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού υποδέχτηκαν γονείς, συγγενείς και φίλους στην καλοκαιρινή τους γιορτή, οι οποίοι τους βοήθησαν σε αυτή τους την αναζήτηση! Η συμμετοχή σας και το χειροκρότημά τους ενίσχυσαν σημαντικά την προσπάθεια των μικρών μας μαθητών.