Σύσκεψη Κορυφής των Microsoft Showcase Schools

Στις 10 και 11 Δεκεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο Ταλίν της Εσθονίας η Σύσκεψη Κορυφής των Ευρωπαϊκών Microsoft Showcase Schools.

Στη σύσκεψη κεντρικοί ομιλητές ήταν ο Antony Salcito, Vice President of Education at Microsoft, καθώς και ο Andreas Scheilcher, Director for the Directorate of Education and Skills, OECD (ΟΟΣΑ), ο οποίος παρουσίασε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προετοιμάσουμε τους μαθητές μας για το μέλλον τους.

Συζητήθηκαν θέματα σχετικά με το μέλλον της εκπαίδευσης κατά την 4η Βιομηχανική Επανάσταση, τις δεξιότητες που πρέπει να διδάξουμε στους μαθητές μας, τους τρόπους, για να εφαρμοστεί η τεχνολογία της Τεχνητής Νοημοσύνης στην εκπαίδευση, καθώς και τον ρόλο της τεχνολογίας στην εκπαίδευση γενικότερα.

Τα Εκπαιδευτήρια εκπροσώπησε η κ. Μαρία Παπαδοπούλου, Διευθύντρια Νέων Τεχνολογιών των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.