Διεξαγωγή του Μαθηματικού Διαγωνισμού «Πυθαγόρας»

Πυθαγόρας

Διεξαγωγή του Μαθηματικού Διαγωνισμού «Πυθαγόρας»

Το Σάββατο, 15 Φεβρουαρίου 2020 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Σχολείου ο Μαθηματικός Διαγωνισμός «Πυθαγόρας», ο οποίος διοργανώνεται από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ).

Τη σχολική χρονιά 2018 - 2019 είχε πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά πιλοτικά σε σχολεία της Αττικής και τη σχολική χρονιά 2019 - 2020 πραγματοποιήθηκε σε εξεταστικά κέντρα σε όλη την επικράτεια.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν μαθητές από τη Β΄ Δημοτικού μέχρι και τη Γ΄ Γυμνασίου που ήθελαν να βιώσουν την εμπειρία των Μαθηματικών, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους. Κεντρικός στόχος του διαγωνισμού ήταν να αναπτύξουν οι μαθητές την κριτική τους ικανότητα και να αναγνωρίσουν τη σημασία των Μαθηματικών στην καθημερινή πραγματικότητα.

Οι μαθητές διαγωνίστηκαν σε 25 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής για 1 ώρα και 30 λεπτά. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 299 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων και άλλων ιδιωτικών και δημοσίων σχολείων.