Ο κορονοϊός στην… Τάξη! Μαθητές… Germ - Busters

Germ - Busters

Ο κορονοϊός στην… Τάξη! Μαθητές… Germ - Busters

Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού εγκαινίασαν το πρόγραμμα Stream Steps για τη νέα σχολική χρονιά, συμμετέχοντας δυναμικά στη δράση: «Μικρόβια… φυλαχτείτε! Germ - Busters εν δράσει».

Στο πλαίσιο της συγκεκριμένης δράσης οι μικροί μαθητές, αφού αρχικά ενημερώθηκαν για τον μικρόκοσμο και το πλήθος των μικροβίων, των ιών και των βακτηρίων που μας περιβάλλουν, κατανόησαν βιωματικά τους τρόπους μετάδοσης αυτών των μικροοργανισμών στον άνθρωπο.

Με ανάλαφρο και διασκεδαστικό τρόπο, μέσα από τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες, κατάλαβαν πόσο αναγκαία είναι σήμερα, περισσότερο από κάθε άλλη φορά, η ανάγκη για τη λήψη προστατευτικών μέτρων, που θα ανακόπτουν τη διάδοση των μικροβίων.

Απόλυτα προσαρμοσμένο στα σύγχρονα επιδημιολογικά δεδομένα το συγκεκριμένο πρόγραμμα έδωσε την ευκαιρία στα μικρά παιδιά όχι μόνο να αξιοποιήσουν ευχάριστα και δημιουργικά τον χρόνο τους, αλλά και να αφομοιώσουν γνώσεις χρήσιμες στην καθημερινότητά τους.