Εξετάσεις Υποτροφιών Ενδιαμέσων Τάξεων 2021 - 2022

Ypotrofies 2021-22

Εξετάσεις Υποτροφιών Ενδιαμέσων Τάξεων 2021 - 2022

Οι εξετάσεις για τις υποτροφίες των τάξεων Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου θα πραγματοποιηθούν στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη (12ο χλμ. ΕΟ Θεσ/νίκης - Ν. Μουδανιών) την Πέμπτη, 17 Ιουνίου 2021 και ώρα 09:00.

Οι διακριθέντες μαθητές θα περάσουν από συνέντευξη, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία επιλογής στις 22 και 23 Ιουνίου 2021.

Δηλώσεις συμμετοχής και βιογραφικά υποψηφίων γίνονται δεκτά έως την Παρασκευή, 11 Ιουνίου 2021, πατώντας ΕΔΩ.

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ:

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Στις εξετάσεις μπορούν να πάρουν μέρος μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη καθώς και άλλων ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων.

Οι μαθητές θα εξεταστούν, ανάλογα με την τάξη που θα φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2021 - 2022, στα παρακάτω μαθήματα:

Β΄, Γ΄ Γυμνασίου:

1. Γλωσσική Διδασκαλία και Μαθηματικά

Α΄ Λυκείου:

1. Νέα Ελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά

Β΄ Λυκείου:

1. Νέα Ελληνική Γλώσσα και Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών)
  2. Νέα Ελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά (Ομάδα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών)

Γ΄ Λυκείου:

1. Νέα Ελληνική Γλώσσα και Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (1ο Επιστημονικό Πεδίο)
  2. Νέα Ελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά (2ο και 4ο Επιστημονικό Πεδίο)
  3. Νέα Ελληνική Γλώσσα και Βιολογία (3ο Επιστημονικό Πεδίο).

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Οι γονείς/κηδεμόνες των διακριθέντων μαθητών αμέσως μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων των γραπτών εξετάσεων οφείλουν να υποβάλουν στη Γραμματεία του Γυμνασίου/Λυκείου τα εξής δικαιολογητικά:

Αντίγραφο του ελέγχου επίδοσης ή του απολυτηρίου της σχολικής χρονιάς 2020 - 2021.

• E1 - Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Οικονομικού Έτους 2020.
  • Π - Πράξη Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου (Εκκαθαριστικό) για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν τα τελευταία 3 χρόνια.
  • ΕΝΦΙΑ - Δήλωση Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

• Κριτήρια επιλογής των μαθητών είναι:
  • Υψηλή βαθμολογία, μεγαλύτερη του 18 στα εξεταζόμενα μαθήματα.
  • Γενικός Μέσος Όρος βαθμολογίας μεγαλύτερος του 19.
  • Εξαιρετική διαγωγή.
  • Διακρίσεις σε περιφερειακούς, πανελλήνιους και διεθνείς διαγωνισμούς.
  • Δραστηριότητες και κλίσεις.
  • Οικονομική κατάσταση της οικογένειας. Το οικογενειακό εισόδημα δεν πρέπει να ξεπερνά τις 40.000 €.
  • Συνέντευξη από τριμελή επιτροπή αποτελούμενη από εκπαιδευτικούς αντίστοιχων ειδικοτήτων με τα εξεταζόμενα μαθήματα (φιλόλογος, μαθηματικός και ένα μέλος της διοίκησης των Εκπαιδευτηρίων).

ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ

Θέματα προηγούμενων ετών μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ

Όσοι γονείς επιθυμούν να γνωρίσουν τα Εκπαιδευτήρια μπορούν να προγραμματίσουν ενημέρωση διαδικτυακά στα:

• Eλληνικά πατώντας ΕΔΩ
  • Aγγλικά πατώντας ΕΔΩ.

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η !

Την ημέρα των εξετάσεων οι μαθητές πρέπει να έχουν μαζί τους ένα από τα παρακάτω: