… γιατί το περιβάλλον είναι ευθύνη όλων μας!

Σημαντική πρωτοβουλία ανέλαβε η μαθήτρια του Δημοτικού Σχολείου των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη Αναστασία Σύλια Χατζηαθανασίου για τον καθαρισμό και τον ευπρεπισμό υπαίθριου χώρου στον Δήμο Καλαμαριάς.

… γιατί το περιβάλλον είναι ευθύνη όλων μας!

Η δράση ξεκίνησε με αφορμή μία επιστολή της μαθήτριας της Γ’ Δημοτικού προς τον Δήμαρχο Καλαμαριάς, με σκοπό την παρέμβασή του για τον καλλωπισμό του πάρκου, όπου συνηθίζει καθημερινά να παίζει με τους φίλους της.

Ο κ. Δαρδαμανέλης ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση της μαθήτριας και από νωρίς το πρωί της Κυριακής, 30 Μαΐου μικρά παιδιά μαζί με τους ναυτοπροσκόπους και ομάδα εθελοντών έπιασαν δουλειά. Με πινέλα, χρώματα και αυτοσχέδιες ζωγραφιές ομόρφυναν τον χώρο που τους φιλοξενεί τα απογεύματα, εκεί όπου τα παιδιά περνούν τον ελεύθερο χρόνο τους, στέλνοντας σε όλους μας, μικρούς και μεγάλους, το μήνυμα ότι η προστασία του περιβάλλοντος είναι ευθύνη όλων.

Ένα μεγάλο μπράβο στη μαθήτριά μας για την ευαισθησία και την ωριμότητά της γύρω από περιβαλλοντικά ζητήματα!