Ημερίδα για την ανακύκλωση ενδυμάτων στα Εκπαιδευτήρια

Την Τετάρτη, 6 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων Ημερίδα για την ανακύκλωση ενδυμάτων και γενικότερα υφασμάτων, σε συνεργασία με την εταιρεία TexCycle. Η TexCycle είναι μία εταιρεία συλλογής χρησιμοποιημένων υφασμάτων πάσης φύσεως, με την οποία τα Εκπαιδευτήρια συνεργάζονται ήδη από τον προηγούμενο Μάιο, στο πλαίσιο ενός Προγράμματος Ανακύκλωσης Ενδυμάτων και Υποδημάτων στα σχολεία. Για τον σκοπό αυτό έχουν τοποθετηθεί δύο ειδικοί κάδοι ανακύκλωσης ρούχων της εταιρείας, ένας στο Δημοτικό και ένας στο Γυμνάσιο - Λύκειο. Η κίνηση αυτή στοχεύει στην ενίσχυση της Κυκλικής Οικονομίας αλλά και στην προστασία του Περιβάλλοντος. Ομιλήτρια της Ημερίδας ήταν η κ. Ε. Φαρμάκη, Υπεύθυνη Πωλήσεων και Επικοινωνίας της εταιρείας και το κοινό στο οποίο απευθύνθηκε ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων. Η κ. Φαρμάκη εξήγησε αναλυτικά το μεγάλο περιβαλλοντικό κόστος του αλόγιστου καταναλωτισμού που χαρακτηρίζει την αγορά ενδυμάτων, ενώ τόνισε τα οφέλη από την ανακύκλωση υφασμάτων και την αγορά επαναχρησιμοποιούμενων ειδών ρουχισμού. Τέλος, ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η παρουσίαση μίας εφαρμογής που υπολογίζει τα κέρδη σε περιβαλλοντικούς πόρους που προκύπτουν από την ανακύκλωση υφασμάτων βάσει του βάρους τους ή βάσει των διακριτών αντικειμένων (ενδυμάτων ή υποδημάτων). Η Ημερίδα ολοκληρώθηκε με τις ερωτήσεις μαθητών από το ακροατήριο, που έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ευαισθησία για το θέμα.