Διακρίσεις στον 1ο Διαγωνισμό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας

Την Πέμπτη, 27 Απριλίου 2017, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης και 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» πραγματοποιήθηκε η τελετή βράβευσης των μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων που συμμετείχαν στον 1ο Διαγωνισμό Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας. Ο διαγωνισμός διεξήχθη το Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2017, υπό την επιστημονική εποπτεία του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών - Ιδρύματος «Μανόλη Τριανταφυλλίδη» και απευθυνόταν στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου για το Γυμνάσιο και τους μαθητές της Β΄ και Γ΄ Λυκείου για το Λύκειο.

Από τους 70 μαθητές Γυμνασίου που συμμετείχαν στον διαγωνισμό 5 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη βραβεύτηκαν μεταξύ των 15 πρωτευσάντων. Συγκεκριμένα η  Μ. - Ε. Παπαγιάννη κατέλαβε τη 2η θέση, η Ζ. - Μ. Καμοπούλου την 4η θέση, ο Σ. Μάστορης  την 6η θέση, η Κ. Παπάζογλου τη 10η θέση και η Ε. Δολόπικου τη 13η θέση. Από τους 98 μαθητές Λυκείου που συμμετείχαν στον διαγωνισμό ο Κ. Αθανασόπουλος (Β΄Λυκείου) κατέλαβε την 9η θέση και η Ε. Μιχαλοπούλου (Β΄Λυκείου) τη 12η θέση.